Descriere
Prezentare generală a produsului
Lanțuri cu role simplex ISO 08B-1 până la 48B-1 — oțel carbon și oțel inoxidabil, rezistență la tracțiune 17,8 kN până la 400 kNFabricat conform ISO 606:2015 și ANSI B29.1. Sunt disponibile configurații duplex și triplex multi-fire. Stoc în Marea Britanie pentru dimensiuni standard.

📩 Obțineți o ofertă — [email protected]
Ce este un lanț cu role simplu (Simplex)?

Lanțul simplu cu role — numit și lanț cu role simplex — este un lanț de transmisie cu un singur fir, format din plăci de legătură interioare și exterioare alternante, știfturi din oțel călit, bucșe de precizie și role cu rotație liberă. Este configurația de lanț cu role cea mai produsă și stocată în industria globală, acoperind pași de la 12,70 mm (08B-1) până la 76,2 mm (48B-1) conform ISO 606 și o gamă corespunzătoare conform ANSI B29.1. Firul simplex este unitatea de bază din care se construiesc ansambluri duplex (cu două fire) și triplex (cu trei fire) atunci când este necesară o capacitate de încărcare mai mare fără a crește pasul.
Principiul de funcționare este neschimbat de la brevetul lui Hans Renold din 1879: fiecare dinte al pinionului se angajează pe o rolă, transmițând cuplul prin interfața știft-bucșă. Rola se rotește liber pe bucșă, transformând frecarea de alunecare în contact de rostogolire - motiv pentru care transmisiile cu lanț de role lubrifiate corect ating o eficiență mecanică de 97–99%, depășind alternativele cu curele trapezoidale în majoritatea ciclurilor de funcționare continuă.
Lanțurile cu role simple Ever Power sunt fabricate din oțel carbon și oțel inoxidabil conform ISO 606:2015 și ASME B29.1-2011. Fiecare lot de producție este testat la sarcină conform rezistenței minime la tracțiune publicate 50% înainte de expediere. Certificatele de inspecție dimensională completă și certificatele de fabricație a materialelor EN 10204 3.1 sunt furnizate standard pentru comenzile de calitate alimentară și pentru cele reglementate în domeniul mediului.
Tabel cu specificații — Lanț cu role simplex ISO 606 și ANSI B29.1

Date conform ISO 606:2015 și ASME B29.1-2011. Valorile maxime ale vitezei sunt orientative pentru transmisii simplex, bine lubrifiate, pe pinioane cu 19 dinți.
| Lanțul nr. | Standard | Pas (mm) | Ø rolă (mm) | Lățime interioară (mm) | Rezistență minimă la tracțiune (kN) | Viteză maximă (RPM) | Greutate (kg/m²) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 08B-1 | ISO 606 | 12.70 | 8.51 | 7.75 | 17.8 | 3,000 | 0.69 |
| 10B-1 | ISO 606 | 15.875 | 10.16 | 9.65 | 22.2 | 2,400 | 0.93 |
| 12B-1 | ISO 606 | 19.05 | 12.07 | 11.68 | 28.9 | 2,000 | 1.15 |
| 16B-1 | ISO 606 | 25.40 | 15.88 | 17.02 | 60.0 | 1,700 | 2.71 |
| 40-1 | ANSI B29.1 | 12.70 | 7.92 | 7.85 | 17.8 | 3,200 | 0.62 |
| 60-1 | ANSI B29.1 | 19.05 | 11.91 | 12.57 | 31.3 | 2,500 | 1.50 |
| 80-1 | ANSI B29.1 | 25.40 | 15.88 | 15.75 | 58.0 | 1,800 | 2.60 |
| 120-1 | ANSI B29.1 | 38.10 | 22.23 | 25.22 | 127.5 | 1,200 | 5.62 |
Nota: ISO 08B-1 și ANSI 40-1 au același pas de 12,70 mm, dar au diametre diferite ale rolelor (8,51 mm față de 7,92 mm) și sunt nu sunt interschimbabile pe același pinion. Potriviți întotdeauna lanțul și pinionul la același standard.
Browse by ANSI Chain Number
Each ANSI size has a dedicated product page with full strand configurations, heavy-series variants, ISO cross-references, and application notes. Select your chain number below to view complete specifications and request a quote.
40-1 / 40-2 / 40-3
1/2″ pitch • 17.8–53.4 kN
50-1 / 50-2
5/8″ pitch • 21.8–43.6 kN
60-1 / 60-2
3/4″ pitch • 31.3–62.6 kN
80-1 / 80-2 / 80H-1
1″ pitch • 58–116 kN
SS304 / SS316L
ISO & ANSI • NSF H1
Avantaje tehnice de bază
97–99% Eficiență mecanică
Contactul cu rostogolire înlocuiește frecarea de alunecare. În condiții de lubrifiere corectă, lanțul cu role depășește constant performanțele transmisiilor cu curele trapezoidale în regim continuu cu cuplu ridicat - chiar și un câștig de eficiență la lanțul 1% se traduce prin economii de energie măsurabile la scară largă.
Fără alunecare — Raport de viteză exact
Angrenare pozitivă a dinților la fiecare rotație. Raportul de viteză este exact și constant — esențial pentru liniile de ambalare, mașinile de imprimare și aplicațiile de sincronizare multiaxe unde sincronizarea trebuie să se mențină pe parcursul unui schimb complet de producție.
Interval de funcționare de la −40 °C la +150 °C
Oțelul carbon standard are performanțe fiabile în acest interval; variantele de aliaje pentru temperaturi înalte ajung până la +300 °C. Tolerează uleiul, praful și contaminarea chimică moderată - medii care degradează rapid curelele de cauciuc sau deteriorează etanșările de precizie ale cutiei de viteze.
Uzură previzibilă și măsurabilă
Alungirea lanțului este măsurabilă cu o riglă simplă — înlocuirea poate fi programată ca întreținere planificată, mai degrabă decât ca răspuns la situații de urgență. Transmisiile bine întreținute ating o durată de viață de 15.000–25.000 de ore înainte de a fi necesară înlocuirea.
Întreținere simplă pe teren
Înlocuirea lanțului necesită unelte manuale și nu cunoștințe de specialitate. Fără unelte de service proprietare, fără intervenții de la dealer - un argument convingător al costului total pentru operațiunile de producție din Marea Britanie care gestionează bugete de întreținere stricte.
Simplex / Duplex / Triplex
Capacitatea de încărcare se scalează prin adăugarea de toroane fără a modifica pasul sau numărul de dinți ai pinionului. Plăci de fixare, știfturi extinse, variante cu știfturi tubulare, bucșe autolubrifiante și oțel inoxidabil, toate disponibile în gama standard.
Grade și configurații disponibile
Medii de aplicare în industria britanică
🌾 Agricol
Combine de recoltat cereale, prese de balotat, elevatoare de cereale. ISO 10B-1, 12B-1, 16B-1 sunt dominante în echipamentele CLAAS, Fendt și New Holland.
🔨 Oțel și metale
Transportoare cu vatră de cuptor cu role, acționări pentru laminoare în Sheffield, Rotherham, Scunthorpe — funcționare continuă la o temperatură ambiantă de 60–120 °C.
📍 Exploatare în carieră
Transportoare de alimentare pentru concasoare cu fălci în Derbyshire, Cornwall, văile din Țara Galilor. Seria grea ANSI 120-1 la viteză foarte mică, cu încărcări șoc ridicate și contaminare abrazivă.
🍳 Mâncare și băuturi
Conform cu BRCGS și HACCP. Oțel inoxidabil 316L cu lubrifiant NSF H1 și construcție solidă cu placă exterioară pentru zone de producție cu grad ridicat de îngrijire din Grimsby și Burton upon Trent.
🚗 Automotive
Benzi transportoare de asamblare finală și linii de transfer pe banda de producție din Birmingham. Lanțul pre-întins menține lungimea buclei în milimetri pe secțiuni de 50 m.
Rezultat client
Pennine Aggregates Ltd — Leeds, West Yorkshire
Prelucrarea agregatelor · seria grea ANSI 120-1
Intervalele de înlocuire a lanțului erau de 11 luni — mult sub obiectivul de 18 luni inclus în bugetul de întreținere. După testarea seriei de înaltă rezistență Ever Power 120HSP în paralel cu lanțul standard 120-1 pe o acționare adiacentă, lanțul HSP a prezentat o alungire cu 38% mai mică la 14 luni. Testul a fost extins la toate acționările benzilor transportoare la începutul anului 2024. Intervalele de înlocuire s-au mutat la 19-21 de luni, recuperând obiectivul inițial de proiectare și reducând cheltuielile anuale cu achiziționarea lanțului cu aproximativ 22.000 de lire sterline la nivelul întregului amplasament.
„Am ratat atingerea intervalului de schimbare de optsprezece luni. Lanțul Ever Power HSP și-a revenit după nouăsprezece luni, fără nicio modificare a regimului nostru de lubrifiere. Valorile de alungire au fost cele mai bune pe care le-am văzut la orice lanț de pe acest șantier.”
D. Harrington, Director Operațiuni — Pennine Aggregates Ltd, Leeds
Producție și furnizare
Putere veșnică: Producție de lanț certificată ISO 9001:2015
Asigurarea calității
Inspecție dimensională CMM pentru serii de înaltă rezistență. Fiecare lot testat la sarcină de probă conform rezistenței minime la tracțiune 50%. Certificate de testare disponibile la cerere.
Stoc și livrare în Marea Britanie
Dimensiuni standard ISO și ANSI în stoc în Marea Britanie. Comenzile efectuate înainte de prânz se expediază în aceeași zi — livrare a doua zi dimineață către majoritatea codurilor poștale din Marea Britanie continentală.
Specificații personalizate
Pas extins, atașamente modificate, role supradimensionate, tratamente speciale de suprafață. De la 50 m MOQ; timp de livrare 4-6 săptămâni de la aprobarea desenului.
Întrebări frecvente
Sunteți gata să comandați sau aveți nevoie de o specificație personalizată?
Oțel carbon · Inox 316L · Duplex și Triplex · Lanț de fixare · Personalizat conform desenului · Stoc Marea Britanie
editat de gzl



